CANDIDATES

2018 Federal Election Candidates for Arizona

US SENATOR

REPUBLICAN CANDIDATES

Kelly Ward

Martha McSally

Joe Arpaio

DEMOCRATIC CANDIDATES

Deedra Abboud

Kirsten Sinema

OTHER CANDIDATES

Doug Marks (Lib)

Eve Reyes (Grn)

CONGRESS DISTRICT 1

REPUBLICAN CANDIDATES

Steve Smith

Tiffany Shedd

Wendy Rogers

DEMOCRATIC CANDIDATES

Tom O’Halleran

Miguel Olivias

CONGRESS DISTRICT 2

REPUBLICAN CANDIDATES

Lea Marquez Peterson

Brandon Martin

Casey Welch

Daniel Romero Morales

DEMOCRATIC CANDIDATES

Billy Kovacs

Barbara Sherry

Ann Kirkpatrick

Matt Heinz

Maria Matiella

Bruce Wheeler

Yahya Yuksel

OTHER CANDIDATES

Josh Reilly (Grn)

CONGRESS DISTRICT 3

REPUBLICAN CANDIDATES

Edna San Miguel

Nick Pierson

Sergio Arellano

DEMOCRATIC CANDIDATES

Raul Grijalva

CONGRESS DISTRICT 4

REPUBLICAN CANDIDATES

Paul Gosar

DEMOCRATIC CANDIDATES

David Brill

Delina Disanto

OTHER CANDIDATES

Gregory H. Knauer (Grn)

CONGRESS DISTRICT 5

REPUBLICAN CANDIDATES

Andy Biggs

DEMOCRATIC CANDIDATES

Joan Green

Jose Torres

CONGRESS DISTRICT 6

REPUBLICAN CANDIDATES

David Schweikert

DEMOCRATIC CANDIDATES

Garrick McFaddin

Anita Malik

Heather Ross

CONGRESS DISTRICT 7

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ruben Gallego

Catherine Miranda

CONGRESS DISTRICT 8

REPUBLICAN CANDIDATES

Sandra Dowling

Debbie Lesko

DEMOCRATIC CANDIDATES

Hiral Tiperneni

Bob Musselwhite

Bob Olsen

CONGRESS DISTRICT 9

REPUBLICAN CANDIDATES

Stephen Ferrara

Irana Baroness Von Behr

Seth Leibsohn

Dave Giles

DEMOCRATIC CANDIDATES

Greg Stanton

Talia Fuentes

ARIZONA STATE CANDIDATES

GOVERNOR

DEMOCRATIC CANDIDATES

Steve Farley

Kelly Fryer

David Garcia

REPUBLICAN CANDIDATES

Ken Bennett

Doug Ducey

SECRETARY OF STATE

DEMOCRATIC CANDIDATES

Katie Hobbs

REPUBLICAN CANDIDATES

Steve Gaynor

Michele Reagan

ATTORNEY GENERAL

DEMOCRATIC CANDIDATES

January Contreras

REPUBLICAN CANDIDATES

Mark Brnovich

STATE TREASURER

DEMOCRATIC CANDIDATES

Mark Manoil

REPUBLICAN CANDIDATES

Jo Ann Sabbagh

Kimberly Yes

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kathy Hoffman

David Schapira

REPUBLICAN CANDIDATES

Bob Branch

Diane Douglas

Jonathan Gelbart

Tracy Livingston

Frank Riggs

STATE MINER

DEMOCRATIC CANDIDATES

William Bill Pierce

REPUBLICAN CANDIDATES

Joe Hart

CORPORATION COMMISSION

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sandra Kennedy

William “Bill” Mundell

Kiana Maria Sears

REPUBLICAN CANDIDATES

Tom Forese

Rodney Glassman

James “Jim” O’Connor

Justin Olson

Eric Sloan

LEGISLATIVE CANDIDATES

STATE SENATE

DISTRICT 1

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jo Craycroft

REPUBLICAN CANDIDATES

Karen Fann

DISTRICT 2

DEMOCRATIC CANDIDATES

Andrea Dalessandro

REPUBLICAN CANDIDATES

Shelley Kais

Bobby Wilson

DISTRICT 3

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sally Ann Gonzales

Betty Villegas

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 4

DEMOCRATIC CANDIDATES

Lisa Otondo

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 5

DEMOCRATIC CANDIDATES

J’aime Morgaine

REPUBLICAN CANDIDATES

Sonny Borrelli

DISTRICT 6

DEMOCRATIC CANDIDATES

Wade Carlisle

REPUBLICAN CANDIDATES

Sylvia Tenney Allen

DISTRICT 7

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jamescita Peshlakai

REPUBLICAN CANDIDATES

JL Mealer

DISTRICT 8

DEMOCRATIC CANDIDATES

Natali Fierros Bock

Sharon Girard

REPUBLICAN CANDIDATES

Frank Pratt

DISTRICT 9

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jim Love

Victoria Steele

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 10

DEMOCRATIC CANDIDATES

David Bradley

REPUBLICAN CANDIDATES

Marilyn Wiles

DISTRICT 11

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ralph Atchue

REPUBLICAN CANDIDATES

Venden “Vince” Leach

DISTRICT 12

DEMOCRATIC CANDIDATES

Elizabeth Brown

REPUBLICAN CANDIDATES

Eddie Farnsworth

Jimmy Lindblom

DISTRICT 13

DEMOCRATIC CANDIDATES

Michelle Harris

REPUBLICAN CANDIDATES

Brent Backus

Sine Kerr

Don Shooter

DISTRICT 14

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jaime Alvarez

Mendy Gomez

REPUBLICAN CANDIDATES

David Gowan

Drew John

Lori Kilpatrick

DISTRICT 15

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kristin Dybvig-Pawelko

REPUBLICAN CANDIDATES

Heather Carter

DISTRICT 16

DEMOCRATIC CANDIDATES

Benjamin “Ben” Carmitchel

REPUBLICAN CANDIDATES

David Christian Farnsworth

Michael “Big Mike” Hernandez

DISTRICT 17

DEMOCRATIC CANDIDATES

Steve Weichert

REPUBLICAN CANDIDATES

J.D. Mesnard

DISTRICT 18

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sean Bowie

REPUBLICAN CANDIDATES

Frank Schmuck

DISTRICT 19

DEMOCRATIC CANDIDATES

Lupe Chavira Contreras

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 20

DEMOCRATIC CANDIDATES

Douglas Ervin

Matthew Marquez

REPUBLICAN CANDIDATES

Paul Boyer

Charles Loftus

DISTRICT 21

DEMOCRATIC CANDIDATES

NONE

REPUBLICAN CANDIDATES

Rick Gray

Randy Miller

DISTRICT 22

DEMOCRATIC CANDIDATES

Wendy Garcia

Brianna Westbrook

REPUBLICAN CANDIDATES

David Livingston

Clair Van Steenwyk

DISTRICT 23

DEMOCRATIC CANDIDATES

Daria Lohman

REPUBLICAN CANDIDATES

Timothy Jeffries

Kristina Kelly

Michelle Ugenti-Rita

DISTRICT 24

DEMOCRATIC CANDIDATES

Lela Alston

REPUBLICAN CANDIDATES

Vicki Alger

DISTRICT 25

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kathy Mohr-Almeida

REPUBLICAN CANDIDATES

Tyler Pace

DISTRICT 26

DEMOCRATIC CANDIDATES

Juan Mendez

Debbie Nez Manuel

REPUBLICAN CANDIDATES

Rebecca Speakman

DISTRICT 27

DEMOCRATIC CANDIDATES

Cipriano Miranda

Rebecca Rios

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 28

DEMOCRATIC CANDIDATES

Christine Porter Marsh

REPUBLICAN CANDIDATES

Kenneth R. “Ken” Bowers

Kate Trophy McGee

DISTRICT 29

DEMOCRATIC CANDIDATES

Martin J. Quezada

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 30

DEMOCRATIC CANDIDATES

Otoniel “Tony” Navarrete

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

STATE REPRESENTATIVES

DISTRICT 1

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ed Gogek

Jan Manolis

REPUBLICAN CANDIDATES

Noel Campbell

Jodi Rooney

David Stringer

DISTRICT 2

DEMOCRATIC CANDIDATES

Rosanna Gabaldon

Daniel Hernandez Jr.

REPUBLICAN CANDIDATES

John Christopher Ackerley

Anthony Sizer

DISTRICT 3

DEMOCRATIC CANDIDATES

Olivia Cajero Bedford

Andres Cano

Alma Hernandez

GREEN CANDIDATES

Beryl Baker

DISTRICT 4

DEMOCRATIC CANDIDATES

Charlene Fernandez

Geraldine “Gerae” Peten

GREEN CANDIDATES

Sara Mae Williams

DISTRICT 5

DEMOCRATIC CANDIDATES

Mary McCord Robinson

REPUBLICAN CANDIDATES

Leo Biasiucci

Regina Cobb

Jennifer Jones-Esposito

Paul Mosley

DISTRICT 6

DEMOCRATIC CANDIDATES

Felicia French

Bobby Tyler

REPUBLICAN CANDIDATES

Walter “Walt” Blackman

Stuart McDaniel

Bob Thorpe

DISTRICT 7

DEMOCRATIC CANDIDATES

Arlando Teller

Myron Tsosie

REPUBLICAN CANDIDATES

Doyel Shamley

DISTRICT 8

DEMOCRATIC CANDIDATES

Carmen Casillas

Pablo Correa

Linda C. Gross

REPUBLICAN CANDIDATES

David Cook

Thomas “TJ” Shope

DISTRICT 9

DEMOCRATIC CANDIDATES

Randall “Randy” Friese

JP Martin

Pamela Powers Hannley

REPUBLICAN CANDIDATES

Ana Henderson

DISTRICT 10

DEMOCRATIC CANDIDATES

Domingo Degrazia

Kirsten Engel

Nikki Lee

Catherine Ripley

REPUBLICAN CANDIDATES

Todd Clodfelter

DISTRICT 11

DEMOCRATIC CANDIDATES

Hollace Lyon

Barry McCain

Marcela Quiroz

REPUBLICAN CANDIDATES

Mark Finchem

Howell “Jonesy” Jones

Bret Roberts

DISTRICT 12

DEMOCRATIC CANDIDATES

Joe Bisaccia

Lynsey Robinson

D.J. Rothans

REPUBLICAN CANDIDATES

Travis Grantham

Nick Myers

Warren Petersen

Blake Sacha

DISTRICT 13

DEMOCRATIC CANDIDATES

Thomas Tzitzura

REPUBLICAN CANDIDATES

Timothy “Tim” Dunn

Darin Mitchell

Joanne Osborne

Trey Terry

DISTRICT 14

DEMOCRATIC CANDIDATES

Bob Karp

Shelley Renne-Leon

REPUBLICAN CANDIDATES

Gail Griffin

Becky Nutt

DISTRICT 15

DEMOCRATIC CANDIDATES

Julie Gunnigle

Tanya MacBeth

Jennifer Samuels

REPUBLICAN CANDIDATES

John Allen

Nancy Barto

DISTRICT 16

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sharon Stinard

REPUBLICAN CANDIDATES

John Fillmore

Lisa Godzich

Stephen Kridler

Tara Phelps

Kelly Townsend

DISTRICT 17

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jennifer Pawlik

REPUBLICAN CANDIDATES

Nora Ellen

Jeff Weninger

Julie Willoughby

DISTRICT 18

DEMOCRATIC CANDIDATES

Denise “Mitzi” Epstein

Jennifer Jermaine

Ladawn Stuben

REPUBLICAN CANDIDATES

Don Hawker

Jill Norgaard

Greg Patterson

Farhana Shifa

DISTRICT 19

DEMOCRATIC CANDIDATES

Devin Del Palacio

Diego Espinoza

Lorenzo Sierra

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 20

DEMOCRATIC CANDIDATES

Dan Anderson

Hazel Chandler

Patrick Church

Christopher “Chris” Gilfillan

REPUBLICAN CANDIDATES

Shawnna Bolick

Anthony Kern

DISTRICT 21

DEMOCRATIC CANDIDATES

Bradley Hughes

Gilbert Romero

REPUBLICAN CANDIDATES

Kevin Payne

Tony Rivero

DISTRICT 22

DEMOCRATIC CANDIDATES

Valerie Harris

Teri Sarmiento

REPUBLICAN CANDIDATES

Matt Bullock

Frank Carroll

John Heep

Ben Toma

DISTRICT 23

DEMOCRATIC CANDIDATES

Eric Kurland

REPUBLICAN CANDIDATES

John Kavanagh

Jay Lawrence

DISTRICT 24

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ken Clark

Fred Dominguez

Marcus Ferrell

John Glenn

Denise Link

Jennifer Longdon

Amish Shah

REPUBLICAN CANDIDATES

David Alger

DISTRICT 25

DEMOCRATIC CANDIDATES

Johnny Martin

REPUBLICAN CANDIDATES

Russell W. “Rusty” Bowers

Marlene Hilton

Michelle Udall

DISTRICT 26

DEMOCRATIC CANDIDATES

Isela Blanc

Athena Salman

REPUBLICAN CANDIDATES

Raymond Speakman

DISTRICT 27

DEMOCRATIC CANDIDATES

Talonya Adams

Reginald Bolding

Diego Rodriguez

Roberto Sanchez Garcia

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 28

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kelli Butler

Aaron Lieberman

REPUBLICAN CANDIDATES

Kathy Pappas Petsas

Maria Syms

DISTRICT 29

DEMOCRATIC CANDIDATES

Richard Andrade

Cesar Chavez

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 30

DEMOCRATIC CANDIDATES

Bill Brotherton

Alejandro Larios

Robert Meza

Raquel Terán

REPUBLICAN CANDIDATES

Gary Spears

LWV Metropolitan Phoenix Contact Information

Phone
480-231-6426

Mailing Address
LWV Metro Phx
3219 E. Camelback Rd #187
Phoenix, AZ 85018

Email
infoLWVMP@gmail.com